Jak założyć bloga za darmo - Poradnik

Jak założyć bloga za darmo? – Poradnik

W dzisiejszych czasach prowadzenie bloga nie jest niczym zaskakującym i coraz więcej osób się na to decyduje. W naszym poradniku dowiesz się jak założyć bloga za darmo od podstaw. Nawet jeżeli jeszcze nie wiesz co to, po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się jak go założyć oraz jak prowadzić bloga. Zostań z nami do końca, bo może Ci się to opłacić, okazuje się, że zarabianie na blogu wcale nie jest takie trudne!
Blog to wspaniałe narzędzie do uzewnętrzniania się. Można pokazywać na nim swoje pasje, zainteresowania, umiejętności. Nawet te skryte, którymi na co dzień nie chwalimy się przed znajomymi. Coraz więcej osób decyduje się na jego założenie, ale nie każdy wie, jak prowadzić bloga. Można również pisać różne porady, wskazówki, by pomagać innym i przekazywać wiedzę na dany temat, w którym jesteśmy mocni. Wiele osób wykorzystuje również bloga do opisywania swojego życia i informowania na bieżąco o różnych wydarzeniach, które miały miejsce.

Sprawdź nasze usługi! 🔥

Dlaczego warto założyć bloga?

Niewiele osób wie, ale dobrym pomysłem jest również zarabianie na blogu i zrobienie z niego pełnoetatowej pracy. Mówiąc krótko – na blogu można robić wszystko, na co ma się ochotę. Poza tym, że sprawia im to przyjemność, bo piszą, co chcą i na jaki temat chcą, często o swoich zainteresowaniach, o czymś, na czym się znają to prowadzenie bloga, może przynosić zyski. Nie powinno was to zaskoczyć, jeżeli napiszę, że z pisania na swoim blogu można się spokojnie utrzymać i to na dobrym poziomie.
Wiele osób tak robi, to jest ich jedyna praca. Postaram się tutaj zamieścić najważniejszą wiedzę potrzebną, żeby wiedzieć, jak założyć bloga. Nie bójcie się, nie trzeba być szczególnie obeznanym technicznie. Skupię się na aktualnych, sprawdzonych i prostych metodach, które pozwolą na przyjemne i bezproblemowe prowadzenie bloga. Opowiem również, jak sprawić by własny blog przynosił dochody. To wszystko w jednym miejscu. Zapraszam do lektury!
Jak prowadzić bloga?

Jak prowadzić bloga?

Zanim dowiesz się jak założyć bloga zdecydowanie lepszym pomysłem będzie słów kilka na temat tego jak prowadzić bloga. Od czego musimy zacząć?
Na pewno pierwszą i podstawową rzeczą, nad jaką musimy się zastanowić, jest oczywiście tematyka bloga. Musimy mieć jasno sprecyzowany pomysł, jakie wpisy chcemy publikować. Niezależnie czy interesuje Cię zarabianie na blogu czy chcesz to robić hobbystycznie warto, aby zabrać się za to profesjonalnie. Pisz to co sam chciałbyś przeczytać. Opowiadaj o rzeczach interesujących a pieniądze czy fani przyjdą sami.

O czym pisać na blogu?

Pisz o tym, na czym się znasz lub po prostu o tym, co sprawia Ci przyjemność. Nie myśl w ten sposób, że jeżeli jest na przykład dużo blogów o gotowaniu, to ty nie możesz już takiego stworzyć. Jeżeli coś będzie dobre i prawdziwe to prędzej czy później osiągnie sukces.
Złym myśleniem jest również, żeby próbować szukać nie wiadomo jakiej niszy, by blogować, na przykład o zbieraniu znaczków. Wiadomo, że jest takich stron znacznie mniej więc łatwiej się wybić na szczyt, ale co z tego, skoro mniej osób jest zainteresowanych taką tematyką. Im większe zainteresowanie daną branżą, tym więcej wejść na stronę. Na tych wejściach powinno Ci zależeć najbardziej, ponieważ często zarabianie na blogu wiąże się z dużą liczbą użytkowników.

Pomysły na blogi tematyczne

Chcąc się rozwijać i docierać do nowych odbiorców musisz pomyśleć jak prowadzić bloga. Jeżeli nie masz jeszcze takiej wiedzy możesz skorzystać z darmowych pomysłów na blogi tematyczne i wybrać coś dla siebie. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zacząć zarabianie na blogu nawet jeżeli nie jest on naszą pasją. Daj spokój ludzie robią gorsze rzeczy za pieniądze.
  • kulinaria (na przykład: przepisy)
  • zdrowie i fitness (na przykład: diety i porady)
  • moda i uroda (na przykład: stylizacje, streetwear, haule zakupowe)
  • styl życia (na przykład: opis dnia codziennego, co się wydarzyło, jak być kobietą, jak być mężczyzną, porady, lifestyle)
  • zarabianie i opisywanie własnych finansów (na przykład: jak zarabiać w Internecie, zarabianie bez wychodzenia z domu, jak zostać milionerem, jak dysponować budżetem domowym)
Poznałeś już pomysły na blogu, ale zanim dowiesz się jak założyć bloga za darmo konieczna będzie również ciekawa nazwa.
Dobra nazwa i adres na bloga

Dobra nazwa i adres na bloga

Przechodzimy powoli do zagadnienia jak założyć bloga jednak jest jeszcze jeden czynnik, czyli nazwa. Nazwa, jak i adres to jedne z najistotniejszych rzeczy przy zakładaniu bloga. Czemu napisałem nazwa i adres, a nie po prostu nazwa bloga?
Nazwa bloga oczywiście może i często jest inna niż adres WWW, przez który wchodzimy na stronę z blogiem. Jeżeli zdecydujemy się na dłuższą nazwę, będziemy musieli wymyślić skróconą do zastosowania w adresie. Zbyt długa nazwa będzie ciężka do spamiętania i wpisywania, co obniży popularność bloga. Pamiętaj, że łatwa nazwa zagwarantuje Ci więcej użytkowników a także umożliwi zarabianie na blogu lepszych pieniędzy.
Jak stworzyć ciekawą nazwę na bloga?

Jak stworzyć ciekawą nazwę na bloga?

Naprawdę dobrze przemyśl nazwę. Powinna nawiązywać do tematyki bloga, być unikatowa, łatwa do zapamiętania. Jeżeli nie wiesz jeszcze jaka będzie tematyka wróć do części jak prowadzić bloga i przemyśl to przed podjęciem decyzji o nazwie. Najlepiej by miała pozytywny charakter, dobrze się kojarzyła odbiorcom. Wielki plus otrzymasz za to, jak nazwa będzie taka sama jak adres strony – będzie krótka i bez znaków specjalnych w tym polskich. Jeśli nazwa zawierać będzie polskie znaki diakrytyczne, to oczywiście w adresie musimy się ich pozbyć. Wyróżnienie się nazwą od reszty blogów, jest dobrym początkiem przy starcie z blogowaniem.

Jak prowadzić bloga mądrze i z pomysłem?

Nakreśl sobie jasny plan, który pomoże Ci dobrze, sumiennie i systematycznie prowadzić bloga. Jeżeli nie wiesz, jak prowadzić bloga lub nie masz na to czasu, dobrym rozwiązaniem może okazać się copywriter. Systematyka jest tak naprawdę najważniejsza i na nim opiera się dobre blogowanie. Gdy uda Ci się zgromadzić dobry ruch lub wypozycjonujesz swojego bloga wysoko w Google zarabianie na blogu przestanie być już tylko marzeniem. Nie ma sensu, byś publikował wpisy raz na miesiąc. Zainteresowanie odbiorców będzie wtedy bardzo małe. Po to jest Ci właśnie plan, by jak najlepiej przemyśleć co i kiedy wstawić na swoją stronę. Również po to, by ustalić jakich innych metod przy okazji użyć do promocji nowego wpisu.
Promocja bloga w mediach społecznościowych

Promocja bloga w mediach społecznościowych

Jeżeli nie wiesz jeszcze jak założyć bloga być może przed tym warto spróbować blogowania przy użyciu fanpage na Facebooku. Dobrym sposobem na promocję bloga jest udostępnienie linku na Facebooku i Twitterze. Ponadto, zachęcenie do wejścia na Instagramie to zawsze dodatkowe kliknięcia. W dzisiejszych czasach ważne jest trzymanie kontaktu z widzem na różnych portalach, przez cały czas.
Plan jest Ci potrzebny również do tego, by zawsze wiedzieć, na jaki temat napisać. Zaplanuj sobie może nawet na miesiąc do przodu wszystkie wpisy? Każdy ma inny sposób na dbanie o częstotliwość i jakość oraz powiązanie tematyczne wpisów, wybierz coś odpowiedniego dla siebie. Plan na prowadzenie bloga to zarówno dobrze ustalona treść wpisów, konkretnie ustalony harmonogram publikowania, jak i działania marketingowe. To wszystko ma sprawić, by twój blog był popularny, miał dużo stałych czytelników, mógł sprawiać Ci przyjemność oraz potem przynosić zyski.

Czas na rozwinięcie bloga

Wiele osób zastanawia się jak założyć bloga, jednak niewiele wie, że tak naprawdę chodzi o czas. Zadaj sobie pytanie – czy mam czas i chcę go poświęcić na prowadzenie bloga?
Rozwinięcie bloga
Podstawą jest, by przeznaczać odpowiednią ilość czasu na blogowanie. Jest wiele blogów, które powstały i zaraz potem upadły, bo założyciel nie miał czasu na systematyczną publikację. Istnieją też blogi, które są aktualizowane raz na pół roku o nową treść, ale nie ma to żadnego sensu. Chyba że prowadzisz bloga o czymś, co zmienia się na tyle rzadko, że taka częstotliwość jest odpowiednia, a nie ma nic ciekawego, co mogłoby być wrzucane pomiędzy ważnymi aktualizacjami w tejże branży. Myślę, że warto powiedzieć sobie, ile czasu chcę przeznaczyć na prowadzenie bloga, żeby to miało ręce i nogi. Taka godzinka dziennie wydaje się rozsądna na początek, natomiast jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna, ważne jest, tylko abyś ją przemyślał.

Jak prowadzić bloga by dotrzeć do czytelników?

Oprócz tego jak prowadzić bloga kolejnym pytaniem jakie powinieneś sobie zadać jest, jak pozycjonować bloga. Chcąc dowiedzieć się czym jest zarabianie na blogu powinien być on w ogóle w wynikach wyszukiwania. Obserwuj blogi tematyczne wpisując “blog SEO” i ucz się jak pisać treści tak aby przyciągały one nowych odbiorców. Zamiast wgrywać setki pluginów zaśmiecając serwer zapytaj, jak prowadzić bloga by dobrze się pozycjonował. Gdybyś potrzebował pomocy skontaktuj się z nami.
Gdzie założyć bloga?

Gdzie założyć bloga?

Przed założeniem bloga pozostała ostatnia kwestia i w zasadzie jedyny poważniejszy dylemat. Po pytaniu, jak założyć bloga nachodzi nam na myśl drugie. Gdzie założyć bloga? Opcji jest wiele, każda ma swoje wady i zalety. Możemy skorzystać z darmowych hostingów albo z płatnych, ale za to lepszych. Możemy korzystać z adresu oferowanego przez hosting albo wykupić własną domenę. Niemniej jednak zarabianie na blogu najbardziej opłaci Ci się tylko w przypadku wybrania płatnego rozwiązania. Przeczytaj wpis do końca a dowiesz się, dlaczego.
Do wyboru są również różne CMS-y, czyli systemy zarządzania stroną i wtyczki do nich. Zaproponuję i opiszę najbardziej popularne i najprostsze metody, a zarazem najbardziej efektywne do założenia bloga. W zależności od tego, co chcesz robić na blogu, jaki typ bloga prowadzić musisz wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni sposób. Darmowe blogi służą raczej do luźnego pisania, bez nastawienia na zyski. Chęć budowania dużej społeczności czytelników przy wysokiej jakości wpisów będzie wymagało profesjonalnych narzędzi, za które w większości wypadków trzeba płacić. Oczywiście na początku nie trzeba wcale wydawać masy pieniędzy, a można ulepszać swój hosting w miarę rozrostu bloga.
jak założyć bloga za darmo?

Jak założyć bloga za darmo?

Na pytanie jak założyć bloga można odpowiedzieć na 2 sposoby: automatycznie i ręcznie. Wiele serwisów oferuje założenie bloga za darmo. Są to między innymi: blogi.pl e-blogi.pl wordpress.com blogger.com
Instalacja w większości przypadków polega na przeklikaniu się przez instalator, zaznaczeniu potrzebnych nam opcji i wpisaniu szczegółów takich jak nasz pseudonim czy nazwa bloga, i adres do niego. Nie powinno to nikomu sprawić problemu, nawet osobie niezbyt zaznajomionej z blogami. Darmowe blogi oferują nam łatwość i szybkość założenia, jak i prowadzenia bloga w zamian za: – adres z końcówką właścicieli hostingu – możliwe reklamy – małą ilość funkcji – ograniczone metody personalizacji – często słabe pozycjonowanie w Google Nie musimy tutaj martwić się o zakup odpowiedniego hostingu, jego konfigurację czy podpięcie domeny. Nie musimy wgrywać żadnego CMS-a, ponieważ wszystko jest już na start ustawione. To spore ułatwienie i myślę, że dla wielu będzie to najlepsze rozwiązanie.

Czy założenie bloga jest trudne?

Osobiście polecałbym dla niezbyt wtajemniczonych te serwisy z wyżej wymienionych. Mianowicie wordpress.com oraz blogger.com. Ten pierwszy oczywiście za integrację z WordPressem. Jest to najbardziej popularny i najlepiej wspierany system zarządzania stroną internetową. Ponad ¾ stron w Internecie opiera się na WordPressie, nie tylko blogi! Mnóstwo motywów, ustawień, wtyczek i możliwości konfiguracji stawia go na pierwszym miejscu wśród CMSów. Blogger.com natomiast jest godny uwagi dzięki temu, że stawia na integrację z ekosystemem Google. Pozwala na zarobek dzięki AdSense i jest najprostszy w instalacji, jak i obsłudze co powinno być zaletą szczególnie dla najbardziej zielonych w temacie.

Zarabianie na blogu – Blogger czy WordPress?

Strona Blogger.com to dobry sposób dla małych twórców, który znacząco przybliża zarabianie na blogu a dokładnie zarabianie z wyświetleń reklam. Wybierając bloga na tej platformie nie musisz się martwić o to jak założyć bloga, nie musisz nic płacić ani martwić się o przeciążenia. Przygotowaliśmy prosty poradnik jak założyć bloga na Blogger.
Zakładanie bloga za darmo na blogger.com

Zakładanie bloga za darmo na blogger.com

Co musimy zrobić, by mieć blog za darmo z serwisu blogger.com? Wystarczy, że wejdziesz na ich stronę i klikniesz załóż bloga: Następnie strona poprosi Cię, byś wybrał swoje konto Google, z którym się połączysz. Jeśli korzystasz z Gmaila, Google Play czy chociażby YouTube na pewno takie posiadasz. Jeżeli nie to załóż nowe. Gdy zalogujesz się przez swoje konto Google, będziesz mógł stworzyć bloga. Pojawi Ci się takie okienko:
Zakładanie bloga za darmo na blogger.com
Wystarczy, że je uzupełnisz tak, jak chcesz, czyli ustawisz swoją nazwę użytkownika, adres bloga i motyw. Potem będziesz mógł zmienić większość ustawień, jeżeli będziesz miał taką ochotę. Ważne byś dobrze przemyślał adres strony! Na koniec klikamy utwórz bloga. To wszystko! Masz już bloga, na którego może wejść każdy człowiek na świecie z dostępem do Internetu. Wystarczy, że napiszesz pierwszy wpis i gotowe! Dowiedziałeś się przed chwilą jak prowadzić bloga, więc tak wygląda strona z edytorem postu. Bierz się do pracy i zacznij zarabianie na blogu!
Oczywiście wygląd jest prosty, ale działa sprawnie, a ustawieniami możemy trochę podziałać, by zmienić stronę po swojemu. Dużym atutem jest to, że mamy bezpośredni dostęp do ustawień AdSense, z którego możemy czerpać zyski.
Jak założyć bloga za darmo na WordPress?

Jak założyć bloga za darmo na WordPress?

Istnieją dwie możliwości, co do prowadzenia swojego bloga korzystając z systemu zarządzania treścią, jakim jest WordPress. Pierwszą opcją jest założenie bloga za darmo i z ograniczeniami na wordpress.com.
Drugą możliwością jest założenie bloga w bardziej profesjonalny sposób na wordpress.org, który oferuje pełnię możliwości oraz posiadanie bloga na własnym hostingu i własnej domenie. Będzie tu trzeba wcześniej wykupić własną domenę i serwer, na którym będzie zlokalizowany WordPress razem z resztą naszych plików. Teraz na razie wytłumaczę Ci jak skorzystać z tej pierwszej opcji, czyli jak założyć bloga za darmo na WordPress. Jeżeli decydujesz się na podstawowego WordPressa, może nie mieć on możliwości publikowania reklam co sprawi, że zarabianie na blogu będzie praktycznie niemożliwe. Możesz próbować używając linków referencyjnych jednak jest to mało skuteczne rozwiązanie.
Zakładanie bloga na WordPress.com (bez hostingu)

Zakładanie bloga na WordPress.com (bez hostingu)

Pierwszą rzeczą, którą oczywiście musimy zrobić, jest odwiedzenie strony wordpress.com. Naszym oczom ukaże się strona główna. Nas interesuje duży różowy przycisk z napisem Get Started. Klikamy na niego, by przenieść się do rejestracji nowego konta, którym będziemy zarządzać naszą stroną WordPress.
Musimy teraz wpisać w kolejności: swój e-mail, nazwę użytkownika oraz hasło. Klikamy Create your account, co oznacza po prostu, stwórz swoje konto.
Zakładanie bloga na WordPress
W niektórych miejscach jak widać, WordPress zapomniał o tłumaczeniu na nasz język, ale nie musimy się tym przejmować, większość interfejsu jest po polsku.
Następnie musimy wypełnić kolejne pola. Nie musimy uzupełniać każdego pola – ważna jest nazwa witryny i opis, czyli o czym będziesz pisał bloga. Jak już wszystko wpiszemy klikamy Kontynuuj.
Pozycjonowanie domeny a subdomeny

Pozycjonowanie domeny a subdomeny

Pod koniec została do ustawienia jedna z najważniejszych rzeczy, czyli adres twojej strony. Możesz wpisać dokładnie jaki adres chcesz lub nazwę bloga a strona zaproponuje adres oraz końcówki adresu.
Strona będzie proponowała płatne końcówki na przykład .com natomiast jeśli chcemy, żeby wszystko było za darmo, wybieramy tak jak na zdjęciu powyżej widać, wariant darmowy, czyli.wordpress.com. Dla testu chciałem założyć bloga skupiającego się na klubie piłkarskim AC Milan, wpisałem nazwę i zaproponowało mi adres fanclubacmilan.wordpress.com. Dość długi, ale to przez to, co wpisałem. Warto wykombinować jak najkrótszy adres, ponieważ końcówka wordpress.com dość mocno go wydłuża. Jest to niestety cena, którą musimy zapłacić by móc prowadzić bloga bez opłat pieniężnych. By zakończyć, klikamy Wybierz przy adresie z końcówką.wordpress.com.
Na tej stronie wybieramy typ bloga. Oczywiście nas interesuje ten po lewej stronie, czyli darmowy. Klikamy na przycisk Start with Darmowy. Płatne opcje nie mają tutaj sensu, jeżeli interesuje Cię profesjonalny, płatny blog to przewiń na dół, tam piszę o opcji z własnym hostingiem i serwerem.
Brawo! Twoja strona z blogiem na WordPress została stworzona! Masz do dyspozycji multum ustawień, możliwości personalizacji i wtyczek. Ustaw bloga jak chcesz i prowadź go, jak chcesz. Jak widzisz, nie kosztowało to nic, a proces instalacji był szybki i łatwy. Teraz każdy na świecie może wejść na twój adres, który ustaliłeś i oglądać twoją treść, czy to nie o to właśnie chodziło?
Tak wygląda twój blog bez żadnych modyfikacji, od razu po stworzeniu. Wystarczy, że chwilę poświęcisz na skonfigurowanie WordPressa, by wyglądał zupełnie inaczej, możesz zainspirować się innymi blogami z Internetu, bylebyś nie kopiował 1 do 1 od innych twórców. Dalsza część poradnika dotyczy zakładania bloga na podstawie bardziej profesjonalnych, płatnych rozwiązań. Coś dla bardziej wymagających!
Jak założyć bloga na własnym hostingu?

Jak założyć bloga na własnym hostingu?

Jeżeli naprawdę na poważnie myślisz o prowadzeniu bloga, chcesz przekazywać swoje pasje innym, a po jakimś czasie nawet zacząć zarabianie na blogu to musisz korzystać z profesjonalnych rozwiązań. Powinieneś prowadzić swojego bloga na własnej, wykupionej domenie. Potrzebujesz własnego hostingu, czyli serwera, który pomieści wszystkie pliki potrzebne do działania strony oraz utrzyma obciążenie strony odwiedzającymi stronę użytkownikami. Musisz dokonać odpowiedniego wyboru serwisów, które będą Cię zaopatrywać w te usługi, znaleźć na to środki, opłacić za nie serwer oraz domenę i zainstalować poprawnie bloga na swoim serwerze. Pomogę Ci w tym, decyzja należy do Ciebie, ale postaram się opisać, na co warto zwracać uwagę przy wyborze tychże usług. To w końcu jak założyć bloga na własnym hostingu?
Wybór hostingu na bloga

Wybór hostingu na bloga

Wiesz już jak założyć bloga na bezpłatnych platformach, a teraz wszystko zależy od Ciebie! Wybór odpowiedniego hostingu to najważniejsza rzecz. Dlaczego? Hosting to serwer, który jest sercem twojego bloga. Na nim znajdują się wszystkie pliki łącznie z systemem zarządzania treścią, na przykład WordPressem. To on działa 24 godziny na dobę, by w każdym momencie można było odwiedzić twojego bloga. Serwer zapisuje i przetwarza wszystkie dane. Więc co jest najważniejsze w hostingu? Maszyna, na jakiej pracuje, pojemność (czyli ile GB danych mamy do wykorzystania), stabilność, kompatybilność z WordPressem.
WordPress wymagania

WordPress wymagania

O co chodzi z tą kompatybilnością? WordPress wymaga zainstalowanego PHP w wersji 7.3 lub nowszej na serwerze. My nic nie musimy robić, ale dostawca hostingu musi domyślnie mieć ustawioną taką wersję na serwerze. Wsparcie HTTPS to coś, bez czego nie wyobrażam sobie żadnej strony, także to również musi być na naszym hostingu. Transfer musi być nielimitowany. Jeżeli nie możemy znaleźć informacji na ten temat na stronie usługodawcy, to zapytajmy, lepiej mieć pewność.
Jaki hosting na początek?

Jaki hosting na początek?

Na początku nie potrzebujemy nie wiadomo jak wydajnego hostingu. Jednakże z biegiem czasu i nabywania nowych czytelników rośnie potrzeba na lepszy serwer. Im lepszy serwer, tym więcej obsłuży treści, więcej użytkowników w tym samym czasie będzie mogło odwiedzać stronę i tak dalej. Przekalkuluj swoje potrzeby i możliwości bloga i wybierz odpowiedni serwer. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w trakcie jego użytkowania go ulepszyć. Usługodawca przeniesie wtedy twoje dane na lepszy serwer.

Tanie firmy hostingowe

Umieszczę poniżej najlepsze i polecane serwisy, na których możemy zamówić swój własny hosting. Kolejność jest przypadkowa: dhosting.pl, nazwa.pl, nazwa.pl, ovh.pl proserwer.pl, kei.pl hekko.pl Wybierz to, co najbardziej odpowiada Ci, jeśli chodzi o ofertę, niech wybrany hosting spełnia wymagania WordPressa, potem twoje indywidualne – na koniec patrz na cenę. Ceny są różne, ale nie ma jakiś wielkich różnic między hostingami. Poczytaj opinie ludzi w Internecie o danych usługodawcach, ważne jest, aby hosting był niezawodny, stabilny i szybki.
Jak założyć bloga z własnym adresem? – Wybór domeny na bloga

Jak założyć bloga z własnym adresem? – Wybór domeny na bloga

Chcąc przygotować kompleksowy poradnik jak założyć bloga chcieliśmy się skupić na podstawach i czymś więcej tak aby każdy znalazł tu wartościową wiedzę. Chcąc założyć bloga samemu potrzebujemy domeny. Hosting zaoferuje nam już adres, który wybierzemy, natomiast nadal będziemy zmuszeni do posiadania końcówki danego hostingu, na przykład xaa.pl.
Jeżeli chcemy w pełni przejść pod własną nazwę i korzystać wyłącznie z międzynarodowych zakończeń adresu, jakimi są com, pl, eu, org i tak dalej musimy wykupić domenę, a potem podpiąć ją do swojego hostingu. Uzyskamy wtedy ładny, krótki adres, jakim jest na przykład szybkielajki.pl. Więc ustaliliśmy już, że musimy wykupić domenę. Tu sprawa jest o wiele prostsza niż w przypadku hostingu. Wystarczy, że znajdziemy serwis, który oferuje najmniejszą cenę za pożądaną przez nas nazwę.
Jak kupić domenę?

Jak kupić domenę?

Wchodzimy na przykładowy serwis oferujący kupno domeny, jakim jest, chociażby nazwa.pl i wpisujemy w wyszukiwarkę domen adres, który nas interesuje. Jeśli będzie wolny, to serwis zaoferuje nam cenę za niego, jeśli będzie zajęty, to zaproponuje inną nazwę, ale zbliżoną do podanej przez nas. Metodą prób i błędów musimy kupić najlepszą i najtańszą domenę dla nas. Wiele serwisów oferuje domeną na pierwszy rok za 0zł. Przykładowe strony, na których kupimy domenę to: home.pl nazwa.pl domeny.pl ovh.pl
Zakładanie bloga z WordPress na własnym hostingu

Zakładanie bloga z WordPress na własnym hostingu

WordPress to świetne narzędzie, które jest łatwe do integracji z innymi pluginami. Oznacza to, że zarabianie na blogu nie ogranicza się już tylko do reklam. Instalując WordPress możesz sprzedawać towary, książki czy usługi! Ostatnia kwestia to sama instalacja WordPressa na swoim hostingu. I tutaj są dwie możliwości. Albo nasz hosting oferuje już automatyczną instalację wybranego CMS-a w tym WordPres-a albo nie. Jeżeli oferuje, to sprawa jest prosta, wystarczy w ustawieniach hostingu to wybrać lub od razu przy zakupie hostingu, w zależności od usługodawcy. Moim zdaniem jest to ciekawa i wygodna opcja, polecam ją. Jeżeli nasz hosting jej nie oferuje, musimy zrobić to sami. Jak założyć bloga na WordPress, jeśli nasz hosting nie posiada automatycznego instalatora?
Jak zainstalować WordPress przez ftp?

Jak zainstalować WordPress przez ftp?

Powinniśmy wtedy: – ściągnąć klient FTP (na przykład: Filezilla) – pobrać dane do zalogowania na FTP swojego serwera ze strony hostingu – ściągnąć paczkę WordPressa z oficjalnego źródła – zalogować się danymi na FTP i przekopiować wszystkie pliki WordPressa na nasz serwer – wejść na stronę instalacyjną i rozpocząć instalację WordPressa Nie jest to trudne, natomiast wymaga jakiegoś tam obycia się z komputerem czy stronami internetowymi. Nie polecam zwykłym laikom, niech lepiej zlecą komuś instalację, żeby wszystko działało w 100%, tak jak ma działać i obyło się bez zbędnych komplikacji. Na Internecie można znaleźć setki instrukcji, nawet w formie wideo i nie ma sensu, żebym tutaj rozpisywał krok po kroku jak to zrobić. Przykładowe poradniki dostępne online: pierwszy i drugi.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak założyć bloga za darmo lub profesjonalnie. Cieszę się, że w tym poradniku przybliżyłem Ci, chociaż trochę czym jest blog, przysłowiowo, z czym to się je, jak go założyć na różne sposoby, prowadzić, a potem z niego zarabiać. Wiesz już jak prowadzić bloga, pamiętaj jednak o częstych publikacjach by osiągnąć popularność. Życzę powodzenia przyszłym blogerom i blogerkom, aby zarabianie na blogu było waszą pasją i pracą!